רחל-מנור-שטילמן

רחל מנור שטילמן מטפלת CBT – טיפול קוגניטיבי התנהגותי, זהו טיפול בדאגות, בהלה, מצבי רוח ירודים, מוטיבציה ירודה, דיכאון, חוסר פוקוס, ותסמינים גופניים המתלווים למצבים אלו. שינוי באמצעות CBT מעניק יכולות משמעותיות לשינוי דרכי התנהגות, ומנגנון החשיבה, המעכבים אותנו ומונעים מאיתנו שקט.

למי זה אפשרי?

אופן הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי מתאים לילדות וילדים, למתבגרים, למבוגרים וזקנים, לאמיתו של דבר למי שצריך שינוי במציאות חייו ועם נכונות ליצור שינוי מעשי בנתיבו. בהמון אירועים יוצא כי החרדה מונעת מאתנו להתקדם, חרדה היא לפעמים פחד מדבר כלשהו מוגדר כמו אדם או אולי מסיטואציה קבועה, ולפעמים תחושת חוסר שלווה תמידית ולא ספציפית שהמקור אינו תמיד ידוע. אנו, מפעם לפעם מרגישים פחדים או חולשה, גם אי שקט ותחושה ירודה נוטים לבקר בראשנו. הבעיה היא שההפרעה משתלטת, עד כמה התחושות והדמיונות הללו כבדים על נפשינו ומפריעים בהתנהלות או ממעיטים במשך הזמן מהשקט הפנימי.

מאפייני השיטה

בשונה מבסיס הטיפול הקלאסי בו ניתן להמשיך במפגשים למשך שניםומתרכזים הרבה בעבר, טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא כלי תמיכה קצר מועד, עם תוצאות מורגשות הנשארות לכל החיים, המתמקד בהווה, במכשולים ובלחצים שמרגישים "כאן ועכשיו". העלאת דפוסי ההתנהגות והחשיבה המסכלים אותנו למודעות והכרה, ושינוי הגורמים התפישתיים וההתנהגותיים היוצרים את המכשול. טיפול קוגניטיבי התנהגותי מלמד הרגלים לחיים נכונים בעזרת עבודה משותפת של המטפל עם המטופל, וכיוונון של המטופל להישאר חלק מעשי בטיפול ולהפנים כלים שיוטמעו בו, בשביל לצאת בתום המסע לדרך עצמאית.

רחל מנור שטילמן מטפלת CBT

הטיפול בונה את התחושת ערך, מפחית מחשבות שליליות ומפנה מקום למטופל ללמוד את המחשבות המציקות ולשנות אותן. הוא גם ממתן את עוצמת הרגשות הקשים לעוצמה סבירה ונותן למטופל להכיר ולהתמודד עם מלוא הפוטנציאל בו.
טיפול CBT כולל עשרים פגישות. (גמיש)

מה הדרך בה הטיפול קורה

בשיטה זו נכניס את הצד התפיסתי והחלק ההתנהגותי, כדי לקבל שינוי יסודי ויעיל. החלק הקוגניטיבי הוא טיפול מחשבתי, טיפול המתמקד בעיוותי החשיבה. הרעיון המרכזי היינו להחליף את הדרך בה אנחנו לוקחים חוויות, בעזרת הכרת המחשבות הבעייתיות שעוברות בנו בזמן או קרוב לסיטואציות עצמן, שינוי הדרך ראיה שאנחנו מלבישים על המצב והפרשנויות השליליות בפרשנויות מחזקות המפחיתות את התחושות המעיקות שנמצאות בנו. הבסיס זה שהננו בעלי כח רב להשפיע על הפרשנות שלנו, גם אם המקרה החיצוני אינו משתנה. דרך העבודה בנושא ההתנהגותי, היא שבירת מערכת ההתנהגות, המעכבת את חיי המטופל ופוגעת בשאיפותיו. חיזוק וסיגול כלים המקלים עלינו , בזמן הסרת הדפוסים שאינם מפרים את צרכינו, ופוגעים לנו בהשגת יעדנו ולעיתים בתקשורת עם הסביבה ועם עצמנו. המיקוד יהיה על המרתן בצורות התנהגות אחרות, פרודוקטיביות המותאמות לחיינו.

מגוון כלים

בטיפול CBT קיימת קשת מגוונת של אפשרויות. הטיפול היינו על ידי דיבור. בעזרתו אנו לומדים את העיוות של החשיבה, מעלים תכנים פנימיים, הגדרות יסוד של האדם על עצמו ועל הסביבה שטבועות בניסיונותיו שהיו ובהווה שלו. אנחנו מוצאים את המקור לריחוק מסיטואציות, המתבסס על הבנה פנימית ולא על נתוני המציאות האובייקטיבית. עוד מהכלים הוא, כלי החשיפה, דרכו כל אדם מתרגל בזמן המתאים לו, בשלבים ובמקום מוגן, לסיטואציות איתן בדרך כלל מתעוררת אצלו חרדה. מתוך האפשרויות ישנם כתיבת סיטואציות, נשימות, שיטות איזון, שימוש עם אמצעי הבעה עצמית, עשייה פיזית , טבלאות שמכוונות לדיוק בשיתוף החוויות והדאגות, חשיבה בצוותא לבניית מסגרת פעולה אישית למטופל. תוכנית הטיפול לפי לרצונות, לגיל, מסוגלות ותחביבים השייכים אל המטופל. 

רחל מנור שטילמן מטפלת CBT