סוגי חרדות

סוגי חרדות

סוגי חרדות –  ישנן חרדות ספציפיות וחרדות כלליות. חרדה מוכללת – היא חרדה המלווה אותנו בכל סיטואציה, מאופיינת במחשבות רבות של קטסטרופה ותחושת דאגה חריפה שלרוב לא מתבססת על המציאות. וישנה חרדה מגורם ספציפי כמו חרדת טיסות, חרדת מבחנים, חרדה חברתית – מאנשים, או ממצבים חברתיים. אגרופוביה – חרדה ממקומות פתוחים והומי אנשים, קלסטרופוביה – פחד ממקומות סגורים כמו מעלית, חרדה מרופאים, מגבהים, מחיות ועוד. כל החרדות שותפות לאותו בסיס של הפחד לאבד שליטה ולהיות בתחושת חוסר ישע.

סוגי חרדות וסוגי הטיפולים

טיפול קוגניטיבי התנהגותי הינו טיפול בדאגות, בחרדות כלליות ובחרדות ממוקדות, בהלה, התקפי חרדה, התקף פאניקה, מצבי רוח ירודים, וחוסר פוקוס. שינוי באמצעות CBT  מעניק יכולות עוצמתיות להחלפת דרך ההתנהלות, ומנגנון החשיבה המחלישים אותנו ומדירים מאתנו רגיעה.

הפרעת חרדה תסמינים [למי מתאים? סוגי חרדות אצל ילדים]

תיאורית הריפוי בCBT  מומלצת לילדים צעירים, למתבגרים, למבוגרים ומבוגרות, בעצם לכל סוגי החרדות בהם האדם רוצה לטפל. הטיפול מתאים למי  שצריך לעשות שינוי בדרכו ומוכן לעשות אותו ולהשקיע בתהליך. בהמון אירועים יוצא כי החרדה מונעת מהאדם להתקדם. חרדה הינה שיתוק מסוים ביכולת ההתמודדות והפעולה . כולנו מדי פעם חווים תחושת חרדה או לחץ, עייפות וחולשה, גם אי שקט ומצב רוח ירוד עלולים לקפוץ לביקור בחיינו.. השאלה היינה מה המינון ועוצמת הקושי? בכמה ההרגשות והדמיונות הללו מעיקים עלינו ופוגעים בהתנהלות או ממעיטים במשך הזמן משמחת החיים.

סוגי פחדים וחרדות [חרדה חברתית / הפרעת חרדה מוכללת / סוגי פוביות – קצת על הCBT]

להבדיל מבסיס הטיפול הקלאסי בו ניתן להיות במפגשים במשך זמן רב  ומתרכזים רבות בהיסטורית המטופל. טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא טיפול העוסק בימים אלו, במכשולים ובדוחק שמרגישים "כאן ועכשיו". סוגי חרדות שונות שהמשותף להן היא ההשפעה הישירה על היום יום והרצון לנהל במהרה שיגרה המאפשרת תחושה מאוזנת יותר. דרך הטיפול היא חשיפת מערכת החשיבה וההתנהגות, למידתה ושינוי הרכיבים המחשבתיים וההתנהגותיים האחראים ליצור את המכשול. טיפול קוגניטיבי התנהגותי  מאפשר הרגלים לחיים בריאים על ידי עבודה מגובשת של המטפל עם המטופל, וכיוונון של המטופל להישאר פעיל וללמוד כלים שיוטמעו בו, בשביל לצאת בתום התהליך לדרך עצמאית. סוגי חרדות שונים פוגעים בדרך בתחושת הביטחון, הטיפול בונה מחדש תחושת ערך, עוצר מחשבות שליליות ונותן למטופל ללמוד את העכבות המעיקות ולשלוט בהם. הוא גם מקטין את חוזק התחושות הקשות לרמה נורמטיבית  ומאפשר לתפקד עם מלוא הפוטנציאל.

ברוב סוגי חרדות כמו טיפול בחרדות קשות דרך טיפול CBT עומד על עד כ 20 פגישות.

איך CBT עובד

בשיטה זו נכלול את החלק הקוגניטיבי והצד ההתנהלותי, כדי להשלים אופציה של שינוי עמוק ופרקטי. הצד הקוגניטיבי הוא טיפול מחשבתי, טיפול המתרכז בצורת החשיבה.

הרעיון המרכזי הוא להחליף את הדרך בה אנחנו מבינים סיטואציות, בעזרת זיהוי המחשבות הבעייתיות שקורות בראשנו בשעת או קרוב לחוויות שקורות, החלפת הפרשנות שאנחנו נותנים לסיטואציה במחשבות מחזקות המפחיתות את ההרגשות המשתקות שיושבות בנו. המקור זה שהננו מסוגלים לשנות את הפרשנות שלנו, גם אם הרגע בשטח נשאר בעיינו. יעד העבודה בחלק ההתנהגותי, היינו היפוך צורת ההתנהגות המעכבת את האדם  ומחבלת במטרותיו. סוגי חרדות שונות פוגעות גם בתחושת איזון וביכולת לסמוך על עצמך, הטיפול מאפשר חיזוק וסיגול תרגילים המקלים עלינו לייצב את אישיותנו תוך כדי הפחתת המעשים שאינם מפרים אותנו, ופוגמים לנו בתפקוד היום יומי ולעיתים בחיבור עם הסביבה ועם עצמנו. הפוקוס יהיה על החלפתן בדרכי התנהלות חדשות, פרודוקטיביות המשתלבות במציאות שלנו.

מגוון כלים

בטיפול CBT ישנה מניפה מגוונת של אפשרויות. הטיפול מתנהל בשיח, דרכו אנו מגלים את העיוות של החשיבה, מוציאים לשטח נושאים פנימיים, הגדרות בסיס של האדם על עצמו ועל העולם שטבועים בעברו ועד היום. יחד מוצאים את המקור לריחוק מחוויות הנשען על הבנה פנימית ובמידה מועטה על  האמת האובייקטיבית. יש גם את כלי החשיפה, בו כל אדם נחשף בקצב המתאים לו, בהדרגה ובמקום מוגן לחוויות בהן בדרך כלל מתחילה אצלו חווית פחד. בין הכלים קיימים כתיבת מחשבות, שאיפה נשיפה, תרגילי איזון, שימוש עם אמצעי אמנות, עשייה פיזית , רשימות שמסיעות לדיוק בביטוי הרגשות והחששות, עבודה בצוותא לבניית מסגרת פעולה אישית למטופל. בחירת התהליך היא לפי שאיפות המטופל, גיל, מסוגלות ועיסוקי פנאי השייכים אל המטופל.

ניתן להזמין סדנאות CBT דרך ספא שמים בארץ