מתח נפשי

מתח נפשי

מתח נפשי הוא דבר הנוטה להתגבר ולהשתלט על חיינו, הוא דבר נפוץ המלווה במועקה, לפעמים אנו שמים אליו לב רק כשהוא כבר חוגג בנו. חשוב לדעת שיש דרכים להילחם בו ומשתלם להילחם בדחינות ולפעול בנושא בהקדם האפשרי. מתח נפשי לפעמים נוצר ממצב יוצא דופן שקורה כרגע, כמו גרושים, הורות, מצב בריאותי, פרנסה, קושי בזוגיות, בעבודה, עם המשפחה. ולפעמים מתח נפשי נבנה מהיום יום מכמה רגעים ומצבים ומחשבות שהצטברו למתח נפשי שאין איך להצביע על מקורו. כך או כך יש לתת יחס ולפעול לסילוק המועקה. חשוב לציין שמתח נפשי יכול להשפיע על התזונה, שינה והמצב הבריאותי.

טיפול תפיסתי התנהגותי הינו טיפול במחשבות שליליות, מתח נפשי וחוסר מצב רוח, מוטיבציה ירודה, בהלה, התקפי חרדה, חוסר חשק, חוסר מיקוד, והתקף פאניקה. טיפול ב CBT  מספק יכולות חזקות לשינוי הרגלים, ומערכת הסקת המסקנות שבנו, המעכבת את מטרותינו ומונעת מראשנו שלווה.

לאילו גילאים מתאים?

דרך הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי מתאימה לנערים ונערות, לילדים צעירים, למבוגרים וזקנים, למעשה לכל מי שרוצה לעשות מפנה חיובי במציאות חייו ומכוון לבנות דרך לשינוי. במספר רב של אירועים יוצא כי הדאגה מונעת מהאדם להתקדם קדימה. פוביה הינה שיתוק מדבר כלשהו מסוים, כמו לדוגמה חיה, מצב, אולי מסיטואציה קבועה. מאידך גיסא בעיית החרדה יכולה להיות חרדה כללית, היצורת מתח נפשי תמידי והמקור לא תמיד ידוע.  אנו לפרקים חשים חרדה או רפיון, גם קושי נפשי ותחושה ירודה נוטים לבוא לביקור בראשנו. הבדיקה נעשת על ידי מדידה של עוצמה וחוזק, עד כמה התחושות והמחשבות הללו מעיקים עליך ופוגעים בהתנהלות או ממעיטים ביום יום מהשמחה והשלווה.

מאפייני השיטה

בשונה מבסיס הטיפול הקלאסי בו ניתן להימצא בתהליך לאורך זמן, אשר בו ממקדים את תשומת הלב בדברים שקרו בזמן עבר. טיפול קוגניטיבי התנהגותי הינו כלי תמיכה מעשי, עם תובנות חזקות הנשארות לכל החיים, המתעסק בהווה, בכבדות ובמתח נפשי שעוברים "כאן בזמן קיים". העלאת דפוסי ההתנהגות והחשיבה המסכלים את דרכנו להכרה ומודעות, והיפוך הדפוסים התפישתיים וההתנהגותיים העושים את המכשול. בטיפול קוגניטיבי התנהגותי נפתח דפוסים לחיים מאוזנים דרך שתוף של המטפל עם המטופל לדרך פעולה מותאמת, ונכונות של המטופל להיות פעיל ולהפנים דרכי התמודדות שישארו בו, ויצא בתום המסע לדרך עצמאית. הטיפול מאחה את הביטחון העצמי, מפחית פאסימיות, מתח נפשי וחרדתיות ונותן למטופל להבין את העכבות ולשנות אותן. הוא גם מקטין את עוצמת התחושות הלא נעימות לרמה רגילה ונותן לכל אחד לתפקד עם מלוא הפוטנציאל בו. טיפול CBT עומד על 20 פגישות.

מתח נפשי – כיצד CBT עובד על מצבי

במפגש נכלול את החלק הקוגניטיבי והמקום ההתנהגותי, כדי לקבל סדר פנימי, וחיצוני מעשי. הצד הקוגניטיבי היינו טיפול מחשבתי, טיפול המתרכז בדפוסי המחשבה. הרעיון המרכזי היינו לשנות את הדרך בה אנחנו מפרשים חוויות, בעזרת זיהוי ההפרעות שקורות אצלנו בזמן או סביב לסיטואציות עצמן, שינוי דרך הראיה והמחשבות השליליות שעולות, במחשבות חיוביות העוצרות את התחושות המאיימות שנמצאות בתוכנו. הבסיס הוא שאנחנו בעלי כח רב לשנות את הפרשנות שלנו, גם אם המקרה בשטח נשאר בעיינו. תהליך העבודה בנושא ההתנהגותי, הוא היפוך מערכת ההתנהגות, התוקעת את חיי המטופל ופוגעת בשאיפות שלו. הטמעת הרגלים המקלים עלינו לבנות את התנהלותינו, תוך כדי הפחתת הדפוסים שלא מפרים אותנו, ופוגעים לנו ביכולות ובכוחות ובהרבה מהמקרים בקשרים עם הסביבה ועם עצמנו. הפוקוס יהיה על המרתן בצורות התנהגות אחרות, אדפטיביות המשתלבות במציאות שלנו.

מגוון כלים

בטיפול CBT ישנה קשת צבעונית של אפשרויות. המפגש היינו בעזרת שיח. דרכו אנו מגלים את המחשבות המעכבות, מוציאים תכנים חבויים, אמונות בסיס של המטופל על עצמו ועל העולם שנטועים בילדותו ובהווה שלו. יחד מאתרים את הסיבה לריחוק מסיטואציות, המתבססת על הבנה סובייקטיבית ולא על נתוני המציאות האובייקטיבית. כלי נוסף, מפגש עם גורם החרדה, בו כל אדם מתרגל בזמן הנכון לו, בהדרגה ובמקום מוגן, לחוויות דרכן לעיתים קרובות מתעוררת אצלו חווית פחד. בארגז הכלים קיימים רישום יומן, חילופי אוויר, תרגילי רגיעה, התבטאות יצירתית, ספורט , טבלאות שמסיעות לדיוק בשיתוף החוויות והמחשבות, חשיבה משותפת לבניית מסגרת טיפול אישית למטופל. הכל באופן מתואם לרצונות, גילאים, יכולות ותחביבים השייכים אל המטופל.