טיפול CBT

טיפול CBT הינו טיפול קוגניטיבי התנהגותי. תהליך המתמקד במחשבות שליליות, חוסר מצב רוח, דכדוך, בהלה, התקפי חרדה ותסמינים גופניים הנלווים לה, חוסר חשק, חוסר מיקוד. שינוי באמצעות טיפול CBT מספק יכולות משמעותיות לשבירת מערכת הסקת המסקנות, ודרכי התנהגות החוסמים את האדם ומונעים איזון ורוגע.

טיפול CBTלאילו גילאים יכול להתאים?

תורת הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי טובה לנוער, לקטינים, למבוגרים, למעשה לזה שמשתוקק לעשות מעשה לשינוי בחייו, ומכוון לעשות תפנית בדרכו. במספר רב של מקרים הפחד הוא המונע התקדמות ,והתמודדות עם הקושי. פוביה היא פחד מדבר ספציפי, ותחושת הפחד מהדבר מייצר המנעות ממנו. ישנה גם הפרעת פחד שמביאה תחושת חרדה כללית, והמקור אינו ספציפי. רובנו, מדי פעם חווים פחד או רפיון, גם קושי נפשי ותחושה ירודה יכולים לבקר אצלנו. השאלה היינה כמות הפעמים שאנו מרגישים ירידה ומה חוזק כוח השליליות. האם ההרגשות והמחשבות הללו מקשים עליך? ממעיטים לאורך זמן מהשקט הפנימי או פוגעים בתפקוד.

טיפול CBT – מאפיינים

להבדיל מבסיס הטיפול הדינאמי, בו הטיפול נמשך זמן רב  ובמהותו מתרכזים במה שהיה. טיפול קוגניטיבי התנהגותי הינו כלי תמיכה קצר מועד, עם דרכי התמודדות משמעותיים המעודדים עצמאות. הטיפול ממוקד בימים אלו, בכבדות ובדוחק שעוברים "כאן ועכשיו". העלאת דפוסי החשיבה וההתנהגות המעכבים אותנו למודעות, ושינוי הרכיבים השכליים וההתנהגותיים העושים את ההפרעות. טיפול קוגניטיבי התנהגותי מלמד הרגלים לחיים מאוזנים, על ידי עבודה משותפת של המטפל עם המטופל, ורצון של המטופל להישאר חלק מעשי בטיפול ולסגל דרכי התמודדות שיוטמעו בו, בכדי לצאת בתום התהליך לדרך ללא תלות. הטיפול מאחה את התחושת ערך, עוצר מחשבות שליליות ונותן למטופל להכיר את העכבות המעיקות ולשלוט בהם. הוא גם מקטין את עוצמת התחושות הקשות לרמה רגילה ומאפשר לכל אחד להכיר ולתפקד עם כל יכולותיו שעד היום לא מומשו.
בדרך כלל טיפול CBT הוא בסביבות 20 פגישות.

איך הטיפול קורה

במערך הטיפול נכניס את החלק הקוגניטיבי והחלק ההתנהלותי, כדי לפתח שינוי יסודי ומעשי. הצד הקוגניטיבי הוא טיפול מחשבתי, טיפול הממוקד בהרגלי המחשבה. הרעיון המרכזי הוא להחליף את הדרך בה אנחנו "לוקחים" חוויות, על ידי מציאת המחשבות הבעייתיות שעולות בשעת החוויה או בסמוך לחוויות עצמן. המרת דרך הראיה על הסיטואציה והמחשבות הנגטיביות הנלווים לה, בפרשנויות חיוביות. המקור היינו שאנחנו יכולים לשנות את הפרשנות שלנו, גם אם המקרה בשטח נשאר בעיינו. יעד העבודה בחלק ההתנהגותי, היינו שינוי צורת ההתנהגות, המעכבת את חיי המטופל ופוגעת במטרותיו. חיזוק והטמעת כלים המקלים עלינו לייצב את אישיותנו, תוך כדי הפחתת הדפוסים שלא מפרים את רצוננו, ופוגעים לנו בהשגת יעדנו, ובהרבה מהמקרים בתקשורת עם הסביבה ועם עצמנו. המיקוד יהיה על המרתן בדרכי התנהגות שונות, אדפטיביות ואשר משתלבות במציאות שלנו.

כלים שונים

עם טיפול CBT יש קשת מגוונת של אפשרויות. הטיפול הוא בשיחה. דרכה אנו מגלים את המחשבות המעכבות, מוציאים תכנים פנימיים, הגדרות בסיס של המטופל על מהותו ועל האחר, שמושרשים בניסיונותיו שהיו פעם ועד היום. יחד מאתרים את הסיבה לפחד מחוויות, המבוסס על ראייה אישית ולאו דווקא על המציאות האובייקטיבית. יש גם את המפגש עם גורם החרדה, כל אדם מתרגל בקצב הנכון לו, בשלבים ובמרחב בטוח, מגע עם החוויות דרכן לעיתים קרובות מתעוררת אצלו חווית פחד. בין דרכי הפעולה והתרגילים, יש כתיבת סיטואציות בזמן אמת, נשימות, שיטות מיקוד, חיבור עם סוגי אמנות, הפעלת הגוף , טבלאות שמכוונות לחדות בהסברת החוויות והחששות ועוד. החשיבה המשותפת וטיפול ב"גובה העיניים" עוזרת לחיבור דרך ייחודית לאדם שמולי. הכל בהתאם לשאיפות, גיל, כוחות ותחומי עיניין השייכים אל המטופל. ניתן לצור קשר עם רחל מטפלת CBT מומלצת ומנחה סדנאות CBT והפעלות יום גיבוש לקבוצות בספא שמים בארץ.