הפרעת חרדה

הפרעת חרדה יכולה לפגוע לנו בתפקוד הכללי ובתחושת הנחת המלווה אותנו לאורך היום. הפרעת חרדה היא הפרעה שכיחה בקשת גילאים ומצבים. היא מתבטאת במחשבות מטרידות, התקפי חרדה שלעיתים קרובות מלווים בתחושות פיזיות כמו הזעה, רעידות, דופק מואץ ועוד. הרבה פעמים נוצר פחד מלחוות שוב התקף חרדה. הפרעת החרדה יכולה להיות תחושה המלווה את האדם ביום יום או חרדה המתעוררת בסיטואציות או במצבים ספציפיים שחווה האדם.

הפרעת החרדה איך זה נראה והטיפול

טיפול מחשבתי התנהגותי זהו טיפול המכוון להפרעת החרדה. CBT מתמקד בחרדות, דכדוך, בהלה, חרדה פתאומית, פאניקה, מצבי רוח ירודים, וחוסר מיקוד. שינוי באמצעות CBT מספק יכולות משמעותיות לשבירת דרכי התנהגות, ומנגנון המחשבה המחלישים את מטרותינו ומדירים מאתנו רגיעה.

לאילו גילאים זה אפשרי?

שיטת הטיפול מומלצת לקטינים, לנערים ונערות, למבוגרים ומבוגרות, בעיקרו של דבר לכל מי ששואף לבצע שינוי בחייו ועם נכונות לעשות שינוי בנתיבו. הרבה פעמים הדאגה מונעת מאתנו לרוץ קדימה. החרדה יכולה להיות פוביה, פחד מאובייקט או מקום  או אולי ממצב קבוע. בעיית החרדה יכולה גם להיות חרדה כללית והמקור אינו תמיד ידוע. כולנו לפרקים חשים פחד או עייפות וחולשה, גם חוסר שלווה ותחושה ירודה יכולים לבוא לביקור אצלנו. הבדיקה היינה בכמה התחושות והדמיונות הללו מקשים על נפשנו, פוגעים בהתנהלות שלנו או מורידים במשך הזמן משלוות הנפש והשמחה.

הפרעת חרדה תסמינימים [על הCBT]

בשונה מעיקרון הטיפול הקלאסי שנהוג להגיע למפגשים למשך שנים, אשר בהם מרוכזים הרבה במה שהיה בעבר. טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא טיפול המתעסק בהווה, בכבדות ובמחסור שעוברים "ברגע זה". הטיפול הוא פנימי ומעשי עם תוצאות חזקות ועם כלים הנשארים לאדם לכל החיים. העלאת מערכת החשיבה וההתנהגות העוצרים אותנו למודעות והכרה, והחלפת הרכיבים השכליים וההתנהגותיים העושים את המכשול. טיפול קוגניטיבי התנהגותי  מאפשר דפוסים לחיים נכונים על ידי עבודה משותפת של המטפל עם המטופל, וכיוונון של המטופל להישאר אקטיבי וללמוד כלים שיהיו בו בכדי לצאת בסגירת הטיפול לדרך ללא תלות. הטיפול מחזק את התחושת ערך, מדלל את הפרעת החרדה , פאסימיות וחרדתיות ומפנה מקום למטופל ללמוד את העכבות המציקות ולשלוט בהם. הוא גם מוריד את עוצמת הרגשות הקשות לעוצמה נורמטיבית  ונותן למטופל לדעת ולהתמודד עם כל יכולותיו שלא מומשו.
*בהפרעת חרדה בדרך כלל טיפול בחרדות על ידי ה CBT עומד על עד עשרים מפגשים.

חרדה טיפול [כיצד CBT עובד]

בטיפולים נכלול את המקום התפיסתי והחלק ההתנהגותי, על מנת להשיג אופציה של שינוי יסודי ויעיל. הצד הקוגניטיבי הוא טיפול הכרתי, טיפול הממוקד בעיוותי החשיבה. הפרעת החרדה מופעלת על ידי טריגרים שונים. היסוד היינו לשנות את הדרך בה אנו לוקחים סיטואציות, בעזרת ניתור ההפרעות שעוברות אצלנו בזמן או קרוב לסיטואציות שקורות, שינוי הדרך ראיה שאנחנו מחברים לסיטואציה והמחשבות השליליות האלו בפרשנויות חיוביות המונעות את ההרגשה המעיקה שנמצאת בנו. עיקר הדבר הוא שאנו מסוגלים לשנות את התגובות שלנו, גם אם המצב החיצוני אותו דבר. יעד הטיפול בצד ההתנהגותי הוא היפוך דפוסי ההתנהגות המעכבים את האדם  ופוגעים במטרותיו. הטמעת תרגילים העוזרים לנו לייצב את אישיותנו, מול הפחתת הדפוסים שאינם מפרים את רצוננו ופוגעים לנו בהשגת יעדנו ולעיתים בקשרים עם האחר ועם עצמנו. המיקוד יהיה על החלפתן בדרכי התנהלות חדשות, אדפטיביות המשתלבות במציאות שלנו.

חרדה מצבים [כלים שונים]

עם טיפול CBT קיימת קשת רחבה של גישות. הטיפול הוא על ידי דיבור, בו אנחנו מגלים את העיוות של החשיבה, מוציאים נושאים חבויים, אמונות בסיס של האדם על עצמו ועל האחר שטבועים בניסיונותיו שהיו ועד היום. אנו מוצאים את המקור לפחד מסיטואציות, המתבסס על הבנה פנימית ולא על עובדות האמת האובייקטיבית. כלי נוסף, מפגש עם גורם החרדה,  המטופל מתרגל בקצב המתאים לו ובמרחב בטוח לסיטואציות דרכן מתחזקת אצלו הפרעת החרדה. בין הכלים ישנם רישום יומן, שאיפה נשיפה, דרכי איזון, שימוש עם אמצעי התבטאות יצירתית, הפעלת הגוף , רשימות שמסיעות לבהירות בהבנת התחושות והדאגות, החלטה בצוותא להצבת דרך טיפול ייחודית. מסגרת הטיפול באופן מתואם למטרות, לגיל, כוחות ותחומי עניין השייכים אל המטופל.

*ניתן להזמין סדנת CBT לקבוצות דרך יום גיבוש של שמים בארץ